• Školský poriadok

        • Školský poriadok

           

          Školský poriadok /ďalej len ŠP/ Základnej školy, Jarmočná 96, Ždaňa / ďalej ZŠ/ je súbor princípov a pravidiel pre žiakov ZŠ, ktorými sa riadi systém školskej komunikácie v priestoroch školy i mimo nej v čase školského i mimoškolského vyučovania v súlade s výchovno-vzdelávacím programom školy a príslušnými právnymi normami.

               Návrhy na doplnky, zmeny a úpravy predkladajú riaditeľovi školy žiaci, pedagogickí a nepedagogickí pracovníci školy . Každý pracovník školy musí ŠP v konečnej podobe zobrať na vedomie vlastnoručným podpisom. Žiaci školy sú o ŠP informovaní triednym učiteľom, o čom sa vyhotoví zápis v triednej knihe.

            1.   Práva žiakov

                Každému žiakov školy prináležia práva, ktoré sú zakotvené vo: Všeobecnej deklarácii ľudských práv, Deklarácii práv dieťaťa prijatej OSN v roku 1959, Dohovore o právach dieťaťa z 20.novembra 1989 prijatom OSN a v ďalších medzinárodných paktoch a deklaráciách o ochrane práv dieťaťa, bez ohľadu na to, akej sú rasy, pohlavia, náboženstva, zmýšľania, národnosti, sociálneho pôvodu alebo iného postavenia. K základným právam žiakov patria predovšetkým:

           1.1    Právo na vzdelanie

               Každý žiak má právo na vzdelanie a vzdelávanie na základe rovnakých možností a podmienok pre všetkých. Má právo zúčastňovať sa všetkých školou organizovaných akcií i mimoškolských podujatí, zhromaždení, besied, výletov a exkurzií.

               Je právom žiaka, aby škola vzhľadom na svoje organizačné, finančné a materiálne možnosti, rozvíjala jeho osobnosť, nadanie, rozumové a fyzické schopnosti a potreby, formovala a pripravovala ho na aktívny a tvorivý život v dospelosti pri rešpektovaní základných ľudských práv, učiac ho zodpovednosti za svoje rozhodnutia, úcte k svojej kultúrnej svojbytnosti a uznávajúc hodnoty priateľstva a porozumenia medzi všetkými národmi a národnosťami, rasami, etnickými skupinami, s ekologickým cítením a správaním v duchu mieru a znášanlivosti.

               Je právom žiaka, aby poriadok a disciplína v škole bola zaisťovaná spôsobom zlučiteľným s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa.

           1.2    Právo na slobodu prejavu

               Každý žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať, pričom týmto názorom sa musí venovať patričná pozornosť a predovšetkým zabezpečovať, aby názory žiakov mohli byť slobodne prezentované.

               Každý žiak má právo na slobodu prejavu. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka, nesmie ohrozovať bezpečnosť, poriadok, zdravie, morálku a základné práva a slobody iných a svoje. Právo na vlastný názor a slobodu prejavu uplatňujú žiaci predovšetkým na vyučovacích hodinách, školských i mimoškolských vzdelávacích aktivitách, v priestoroch školy na vývesných a oznamovacích paneloch, v novinových článkoch a časopisoch, súťažiach, prezentáciách, kluboch, krúžkoch, verejných vystúpeniach, na verejnosti a pod.     Každý žiak /i jeho zákonný zástupca/ má právo podávať návrhy na zlepšenie organizácie vyučovania, prípadne iných činností, ktoré súvisia so školou priamo RŠ, alebo cez pedagogických pracovníkov kedykoľvek v priebehu školského roka.

               Každý žiak má právo požiadať ktoréhokoľvek zodpovedného pracovníka školy o vysvetlenie otázok a problémov, ktoré sa týkajú života školy, predovšetkým však svojho triedneho učiteľa.

           1.3    Právo zhromažďovať sa

                Žiaci majú právo organizovať v priestoroch školy svoje vlastné zhromaždenia žiakov a tiež spolupracovať s pedagogickými pracovníkmi školy za určitým účelom – v prospech rozvoja výchovno-vzdelávacieho procesu a pri oslavách rôznych výročí, sviatkov, prezentáciách vlastných tvorivých aktivít a pod.  Žiaci majú tiež právo organizovať svoje aktivity aj v iných priestoroch školy, ak toto bude vopred organizačne zabezpečené a odsúhlasené riaditeľstvom školy a ak toto nebude narušovať priebeh iných aktivít školy a aktivít iných subjektov v škole.

           1.4    Právo na súkromie, slobodu myslenia, svedomia a náboženstva

               Žiaci majú právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do ich rodiny a domova, do ich korešpondencie, do ich cti a povesti. Je povinnosťou školy a všetkých jej pracovníkov chrániť žiakov školy proti porušovaniu týchto práv.

               Žiaci majú právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského cítenia a  prejavu. Tieto práva však nesmú ohrozovať práva a slobody iných a musia byť v súlade s mravnými a právnymi normami Slovenskej republiky.

           1.5    Prístup k informáciám

               Žiaci majú právo na voľný prístup k informáciám prostredníctvom médií, a to z národných a medzinárodných zdrojov, hlavne k takým, ktoré pozitívne rozvíjajú ich sociálne cítenie, telesné a duševné zdravie, v škole na vyučovaní i prostredníctvom počítačov, na zhromaždeniach i v individuálnych debatách s pracovníkmi školy.

               Je úlohou školy ochraňovať žiakov pred informáciami a materiálmi, ktoré sú škodlivé z hľadiska ich zdravého vývinu a ktoré sú v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky a morálkou spoločnosti, ktoré navádzajú k násiliu, xenofóbii, sexuálnemu zneužívaniu, závislosti a ďalším negatívnym prejavom a činnostiam.

           1.6    Právo na ochranu pred negatívnymi a zdravie ohrozujúcimi vplyvmi

                  Žiaci majú právo na prostredie, ktoré neohrozuje ich zdravý duševný a telesný vývin, na prostredie, kde nie je ohrozované ich zdravie a život. Je povinnosťou školy zabezpečiť takéto prostredie všetkými možnými dostupnými prostriedkami, v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky tak, aby žiaci boli chránení predovšetkým:

          - pred nezákonným užívaním narkotických a psychotropných látok definovaných príslušnými medzinárodnými zmluvami a zneužívaním žiakov pri výrobe a distribúcii týchto látok

          - pred užívaním alkoholických nápojov akéhokoľvek druhu a v akomkoľvek množstve na pôde školy a akciách školy

          - fajčením, či už priamym alebo vdychovaním cigaretového dymu  iných fajčiarov

          - pred sexuálnym využívaním a zneužívaním, vrátane prostitúcie a pornografie, prípadne inými formami zneužívania a vykorisťovania

          - krutým trestaním, týraním, mučením, ponižovaním, šikanovaním, obmedzovaním ich práv a slobôd, nevhodným zaobchádzaním

           

          1.7    Právo na voľný čas

               Žiaci majú právo na voľný čas, hru a účasť v kultúrnom živote, umení, športových aktivitách a takých činnostiach, ktoré zodpovedajú ich záujmom, fyzickým a duševným schopnostiam.

           1.8    Hendikepovaní žiaci

               Žiaci, ktorí sú zdravotne postihnutí a so zdravotnými obmedzeniami majú právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahli čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohli viesť plnohodnotný spoločenský život.

           1.9    Komisionálne skúšky

               Žiaci majú právo na komisionálne preskúšanie. Žiak sa hodnotí podľa výsledkov komisionálnej skúšky, ak:

          • je skúšaný v náhradnom termíne,
          • vykonáva opravnú skúšku,
          • o preskúšanie požiada zákonný zástupca,
          • sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa,
          • je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy,
          • plní osobitný spôsob školskej dochádzky,
          • má povolené individuálne vzdelávanie.

          Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti hodnotenia  v jednotlivých predmetoch na konci prvého polroka a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu hodnotenia za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiadať riaditeľa o vykonanie komisionálnej skúšky žiaka; ak je vyučujúcim riaditeľ, o preskúšanie žiaka možno požiadať príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v hodnotiacom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky. Preskúšanie sa uskutoční neodkladne v termíne, ktorý určí riaditeľ školy. Ak pre neprítomnosť žiaka nemožno preskúšanie uskutočniť v tomto termíne, nemožno žiaka ďalej preskúšavať. Výsledok preskúšania, ktorý je konečný, oznámi riaditeľ zákonnému zástupcovi žiaka. Ďalšie preskúšanie žiaka je neprípustné.

          Žiakovi, ktorý sa vzdeláva v škole mimo územia Slovenskej republiky, vzdeláva sa v škole zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, vzdeláva sa individuálne v zahraničí alebo žiakovi, ktorému jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole a dosiahol v niektorom predmete prospech nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, sa umožní vykonať opravnú skúšku.

           1.10.  Právo zúčastňovať sa mimoškolskej a záujmovej činnosti

              Každý žiak má právo zúčastňovať sa a organizovať mimoškolskú činnosť a záujmové aktivity, a tým tiež reprezentovať školu v kultúrnej, športovej a spoločenskej oblasti. Každý žiak alebo trieda majú právo organizovať pre svojich spolužiakov, učiteľov, rodičov a priateľov školy spoločenské záujmové aktivity /večierky, besedy, turnaje, kluby a pod./ za predpokladu, že sú požadované priestory voľné a je zabezpečený pedagogický dozor a bezpečnosť účastníkov, a že RŠ dal s takouto činnosťou súhlas. Ak organizátor nedodrží dohodnuté podmienky a zásady, môže riaditeľ školy vyvodiť z tohto príslušné uzávery s výchovnými opatreniami pre organizátorov, resp. tých, ktorí porušili dohodnuté podmienky. Organizátor má právo plagátom alebo iným vhodným oznamovacím spôsobom upozorniť spolužiakov a ostatných na konanie akcie a je povinný najneskôr nasledujúci deň oznam zrušiť a zabezpečiť pôvodný poriadok v priestoroch konanej akcie.  Žiaci majú právo osloviť školu alebo sponzora so súhlasom školy na zabezpečenie odmien a ocenení, ak sa jedná o súťažnú aktivitu alebo poskytnutie materiálu na zabezpečenie akcie.

           2. Povinnosti žiakov

           - osvojovať si vedomosti a zručnosti, rozvíjať svoje schopnosti a pripravovať sa na úspešné ukončenie štúdia  a tvorivú prácu v ďalšom živote

          - osvojovať si zásady demokracie, humanizmu, tolerancie, zodpovednosti, tvorivého a aktívneho životného štýlu, byť disciplinovaní, plniť pokyny pedagogických i nepedagogických pracovníkov a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robili česť sebe, rodičom i  škole

          - chrániť vlastné zdravie i zdravie spolužiakov a iných ľudí, dbať o čistotu  a poriadok a ochranu majetku v škole a v jej okolí, upozorňovať na nedostatky, hľadať a navrhovať riešenia, ktoré by pomohli skvalitňovať výchovno-vzdelávací program školy

          -   chodiť do školy vhodne oblečený, s upravenými  vlasmi , čistými nechtami, ktoré musia vyhovovať všetkým hygienickým, estetickým, pracovným požiadavkám (v letnom období musí oblečenie spĺňať požiadavky pracovného oblečenia, nie plážového oblečenia), používanie make upu, lakov na nechty  a pod. je v tomto veku nežiaduce

          - ak žiak príde do školy špinavý, zapácha a pod.  bude okamžite do školy predvolaný rodič/ zákonný zástupca, ktorý si dieťa odvedie a postará sa o nápravu , teda o čisté oblečenie, výmenu ponožiek, topánok  a pod. . Každá hodina, ktorú žiak vymešká z dôvodu zanedbávania hygieny / zo strany rodiča či  žiaka /bude považovaná za neospravedlnenú  a nebude možné ju dodatočne ospravedlniť. Zanedbávanie starostlivosti o dieťa bude vedením školy hlásené na Úrad práce , sociálnych vecí a rodiny a obecný úrad.

           

          - ak sa u žiaka nájdu vši/ hnidy je takisto okamžite predvolaný rodič, ktorý si žiaka odvedie. Žiak sa môže vrátiť do školy len s lekárskym potvrdením, že už parazity nemá. Bez lekárskeho potvrdenia nebudú jeho hodiny ospravedlnené a zanedbávanie dochádzky bude vedením školy hlásené na Úrad práce , sociálnych vecí a rodiny a obecný úrad.

           

          Ďalej je žiak povinný

          - dodržiavať vyučovací čas, rozsah prestávok a plniť ďalšie ustanovenia školského poriadku

          - dodržiavať zásady bezpečnosti v škole i na mimoškolských podujatiach, požiarnu a zdravotnú bezpečnosť a rešpektovať pokyny pedagogických i nepedagogických pracovníkov v tejto oblasti

          - všímať si a brať na vedomie oznamy školy , ale i oznamy vyučujúcich  a triedneho  učiteľa na príslušných hodinách a určených miestach

          - nepoužívať na vyučovaní a iných školských aktivitách veci, ktoré by mohli narušovať plynulý priebeh vyučovania. Za porušenie tejto povinnosti bude žiak príslušne potrestaný

          - nevyrušovať svojich spolužiakov a zamestnancov školy v priebehu vyučovania

          - oznamovať zistené problémy, chyby či nedostatky učiteľom, vedeniu školy

          - oznámiť vedeniu školy ak vyučujúci nedôjde  na vyučovanie, ak tento nepríde do 10 minút

          - doručiť na riaditeľstvo školy súhlas rodičov, ak žiak chodí do školy na bicykli, resp. inom dopravnom prostriedku  a tento si odkladať v priestoroch na to určených

          - odchody cez vyučovanie, prípadne prestávky riešiť prostredníctvom vyučujúceho alebo TU podpísaním priepustky, ktorú si vyzdvihnú u TU alebo ZRŠ. Žiaci nemôžu  odchádzať zo školy bez oznámenia príslušnému vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi.

           Je zakázané

          -   fajčiť v priestoroch školy a v blízkom okolí školy a znečisťovať prostredie, 

          -  používať vulgárne výrazy,

          -    prenášať zariadenia z jednej triedy do druhej bez vedomia zodpovedného vyučujúceho,

          -  vykonávať psychické a fyzické násilie na spolužiakoch,

          -  nosiť odev s nápismi a grafickými znakmi propagujúcimi násilie , sex, drogy, rasizmus ,sekty ( v akomkoľvek jazyku),

          -  prejavovať v priestoroch školy dôverné vzťahy,

          -  fotografovanie, zhotovovanie video a audio záznamov žiakov , učiteľov a ich zverejňovanie,

          -  zúčastňovať sa počas PN len na vybraných vyučovacích hodinách a prísť sa dať skúšať akoukoľvek formou,

          - hanobenie osobnosti učiteľa a dobrého mena školy na sociálnych sieťach,

          - nosiť do školy mobil, tablet, smartfón a podobné osobné zariadenia.  Ak ich  žiak so sebou donesie, je povinný pred začiatkom vyučovania ich  vypnúť, označiť  svojím menom a odovzdať triednemu učiteľovi. Ten ich počas vyučovania uschová na zabezpečené miesto. Po skončení vyučovania  / nie skôr/ budú žiakovi vrátené. Komunikácia s rodičom je zabezpečená tým, že každý žiak nahlási triednemu učiteľovi telefónne čísla rodičov , prípadne ich zmenu. V prípade potreby učiteľ alebo vedenie školy rodičov bude kontaktovať.

          Povinnosť odovzdať telefón vychovávateľke  platí aj v školskom klube detí  a počas trvania práce v záujmovom útvare CVČ. Žiakovi bude mobil vrátený pri odchode domov.

          3.  Organizácia vyučovania

           3.1.

          Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie včas /najmenej 10 min. pred začiatkom vyučovania/, prezuť sa, pričom si veci odkladá do svojej skrinky a pravidelne sa zúčastňovať na vyučovaní podľa schváleného rozvrhu hodín a učební všetkých predmetov .

          Vyučovanie sa začína o 7.50.  hod..

          Vyučujúci si určí v triede službu, ktorá nahlási neprítomnosť, postará sa o prípravu učebných pomôcok, zotieranie tabule a udržiavanie poriadku. Ak vyučujúci nepríde na vyučovaciu hodinu, služba nahlási ZRŠ, RŠ  školy neprítomnosť vyučujúceho.

          V prípade meškania školského autobusu v období od 1.9. do 30.10. a od 16.3. do 30.6. žiaci čakajú na autobus 30 minút. Od 1.11. do 15.3. čakajú na autobus 20 minút.  Po uplynutí tohto času dôjdu žiaci zo Skároša do školy nasledujúcim spojom SAD, žiaci z Nižnej Myšle, v prípade priaznivého počasia na vlastnú zodpovednosť pešo, resp. si zabezpečia odvoz z domu. Ak to nie je možné, môžu ostať doma s tým, že rodičia ich neprítomnosť písomne ospravedlnia a  žiaci sú zodpovední za doplnenie si prebratého učiva sami .

          3.2.

          Vyučujúci si so žiakmi na úvodných  hodinách dohodne spôsob ako:

          - udržiavať čistotu a poriadok v triede pred a po vyučovaní

          - zabezpečiť učebné pomôcky a iný potrebný materiál na vyučovanie

          - komunikovať na hodine

          - kedy a ako  sa budú hodnotiť a klasifikovať jednotlivé aktivity na vyučovaní

          -  akým spôsobom bude prebiehať vyučovanie jeho predmetu a oboznámi žiakov s obsahom svojho plánu, predloží svoje požiadavky a tiež si vypočuje požiadavky žiakov.

          3.3.

          Do učební, ktoré slúžia ako odborné učebne, vstupujú žiaci len so zodpovedným učiteľom a dodržiavajú pokyny pre prácu v určených priestoroch.

           3.4.

          Počas vyučovania je žiak povinný správať sa v súlade s príslušnými normami správania sa, dodržuje nástupy na vyučovanie po prestávkach a riadi sa pokynmi vyučujúceho a tiež školníka a pedagogického dozoru.

          Žiaci sa presúvajú z jednej učebne do druhej po dohode s vyučujúcim počas prestávky alebo po zazvonení, prípadne počkajú pred učebňou na vyučujúceho, ak je z bezpečnostných dôvodov uzamknutá.

           3.5.

          Počas vyučovania žiak neopúšťa bezdôvodne priestory školy. Ak potrebuje odísť počas vyučovania, môže tak urobiť so súhlasom vyučujúceho (na 1 vyučovaciu hodinu) alebo triedneho učiteľa (na viac ako jednu vyučovaciu hodinu) a musí svoj odchod písomne podložiť /návšteva lekára, na písomnú žiadosť zákonného zástupcu, alebo dlhodobú písomnú žiadosť trénera , a pod. /. 

          3.6.

          Ak má žiak počas vyučovania osobné, zdravotné a iné problémy, oznámi toto ZRŠ. Škola zabezpečí žiakovi prvú pomoc a oznámi toto zákonnému zástupcovi.

           3.7.

          Žiaci rešpektujú školské zvonenie na vyučovanie, do školy prichádzajú včas a tak, aby nenarušovali vyučovanie a celkový chod výchovno-vzdelávacieho procesu v celej budove.

           3.8.

          Vyučovanie sa uskutočňuje podľa schváleného školského vzdelávacieho programu a tematických výchovno-vzdelávacích plánov pre jednotlivé predmety. Vyučovacia hodina trvá 45 minút.

           Telesná výchova sa realizuje v telocvični školy podľa rozvrhu hodín a tiež v športovom areáli školy pri  výkone niektorých športových aktivít a tiež mimo areál školy, t.j. na lyžiarskom výcviku, na plavárni.

          Vyučovacie hodiny a absencie sa zapisujú do určených triednych kníh  , doklady o absencii zbiera a uschováva triedny učiteľ, vyučujúci eviduje absenciu na svojej hodine, ktorú však oznámi aj triednemu učiteľovi . Medzi vyučovacími hodinami sú prestávky, podľa schváleného rozvrhu.

          1. hod: 7.50- 8.35
          2. hod: 8.40- 9.25
          3. hod: 9.40-10.25
          4. hod: 10.35-11.20
          5. hod: 11.30-12.15
          6. hod: 12.20-13.05
          7. hod: 13.35-14.20

          Po skončení vyučovania sa žiak zdržiava v škole najneskôr do 13.30  okrem dní, keď má krúžok.

           

           3.9.

          Počas prestávok žiaci nesedia na parapetných doskách, radiátoroch, nevykláňajú sa z okien, nevykrikujú na ľudí, ktorí prechádzajú popri škole a nevyhadzujú z okien žiadne predmety a odpadky. Je zakázané vychádzať na strechu nad jedálňou !!

           

          3.10.

            Termín na vykonanie písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 25 minút,  prekonzultuje učiteľ   s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania. V jednom dni môže žiak robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.

           Za vyučovaciu hodinu sa počíta aj hodina v teréne a v sprievode vyučujúceho, ak je táto plánovaná. Vyučovanie v teréne sa môže uskutočniť aj neplánovane, ak vyučujúci vopred oznámi ZRŠ, RŠ dôvod a obsah terénnych prác a vykoná pedagogický záznam. Pri odchode zo školy zapíše odchod do Knihy vychádzok.

           3.11.

          Žiak sa zúčastňuje aj na spoločne plánovaných školských činnostiach, ak sú tieto odsúhlasené RŠ s informovaným súhlasom rodiča. /návšteva divadla, koncertu, iných športových alebo spoločenských podujatí/.

           3.12.

          Školský výlet sa môže uskutočniť jedenkrát ročne pre triedu alebo ročník, obyčajne v závere školského roka a môže trvať najviac jeden deň pre I. stupeň a dva  vyučovacie dni pre II. stupeň / tu s možnosťou predĺženia o víkendové dni/ a môžu sa ho zúčastniť aj iní pedagogickí pracovníci a rodičia žiaka. Žiaci, ktorí sa ho nezúčastnia, zúčastňujú sa náhradného vyučovania alebo náhradných školských aktivít.

           

           3.13.

           Povinnosti týždenníkov

          Týždenníci sú dvaja a spôsob striedania dohodne trieda s  triednym učiteľom .Ich povinnosti sú :

          - pripraviť pred vyučovaním kriedu a potrebné učebné pomôcky,

          - hlásiť neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny,

          - podľa pokynov vyučujúceho prinášať a odnášať učebné pomôcky,

          - starať sa o čistotu tabule a dozerať na poriadok v triede,

          - hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie inventára v triede,

          - postarať sa o vetranie triedy,

          - po poslednej vyučovacej hodine spolu s vyučujúcim dozrieť na to, aby učebňa zostala v primeranom poriadku (utretá tabuľa, pozbierané papiere, stoličky vyložené na laviciach, zatvorené okná a vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá),

          - hlásiť neprítomnosť vyučujúceho na hodine po uplynutí 10 min. v kancelárii zástupkyne riaditeľa školy alebo v riaditeľni.

           

           

          4.   Šatne

           - Žiaci sa pred vstupom do tried prezúvajú v priestoroch na to určených. Vrchné ošatenie si  vešajú v skrinkách.  Bezpečnosť vecí pred vonkajším odcudzením je zabezpečovaná uzamknutím hlavných dverí, pedagogickým dozorom a asistenciou školníka a upratovačiek. Ak sú dozorujúci učiteľ alebo službukonajúca upratovačka  pracovne zaneprázdnení, vstup do školy sa ohlasuje zvončekom a problematické záležitosti sa riešia cez ZRŠ. Kľúče od pridelenej skrinky  žiak pred odchodom zo školy odovzdá na určené miesto, resp. jeden kľúč si nosí so sebou domov, druhý je u triedneho učiteľa. V prípade straty kľúča je cena za vyhotovenie kópie 3,50 €. Túto je potrebné uhradiť triednemu učiteľovi vopred.

          - Školu odomyká upratovačka  o 7,00 hod.  Kľúče od príslušných učební sa nachádzajú na určených miestach a používajú sa podľa potreby. Ak je škola otvorená dlhšie z dôvodov organizácie určitej školskej činnosti, za celkovú bezpečnosť, poriadok školy a aj uzamknutie školských priestorov zodpovedá hlavný organizátor a zodpovedný pedagogický pracovník.

          - Odcudzenie vecí žiak nahlási ZRŠ, triednemu učiteľovi a službe ešte v ten deň, ako sa udalosť stala, najlepšie okamžite, keď na to žiak prišiel. Je vhodné, aby sa žiak dal poistiť počas školskej dochádzky.

           5.   Starostlivosť o majetok školy a osobné veci

          Žiak je povinný šetriť a chrániť majetok školy, učebnice, učebné pomôcky a iné. Ak svojou nedbanlivosťou alebo úmyselne spôsobí škole majetkovú škodu, musí ju svojpomocne odstrániť alebo nahradiť. Nepíše  na lavice, steny, nelepí žuvačky na nábytok a nežuje žuvačky na vyučovaní, nevypľúva šupky zo slnečnicových semiačok a pod. Šetrí podlahu, nepoužíva ostré predmety, zápalky a pod., zahadzuje odpadky len do košov, nefajčí, nepožíva alkoholické nápoje a iné omamné látky ,neobhadzuje sa rôznymi predmetmi.

          Po vyučovaní si vyloží stoličku na stôl, uprace svoje miesto. Žiaci si môžu triedu esteticky a vhodne vyzdobiť a upraviť, pestovať v triede kvety a starať sa o ne, skrášľovať si životné prostredie.

          Žiak si nepožičiava veci od svojho spolužiaka bez jeho súhlasu a tiež nenosí do školy zbytočné a drahé veci , väčšie finančné čiastky. V prípade potreby si môže cenné veci odložiť na určitú dobu na riaditeľstve školy.

          Škola nenesie zodpovednosť za stratené alebo odcudzené cenné veci, ani za mobilné telefóny.

           6.   Starostlivosť o zdravie

           - žiak je povinný si chrániť svoje zdravie a bezpečnosť a tiež aj zdravie a bezpečnosť svojich spolužiakov

          - je zakázané používať v priestoroch školy a v jej okolí akékoľvek omamné látky, lieky /ak nie sú predpísané/, alkohol a tiež aj distribúcia a navádzanie na ich používanie. Akékoľvek zistenie porušenia tejto povinnosti sa  považuje za hrubé narušenie školského poriadku aj s následnými a nekompromisnými opatreniami.

              Žiakom je zakázané – prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky, nebezpečné predmety/napr. bodné zbrane, pyrotechnika a pod./,  používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou. Žiak, ktorý je podozrivý, že je pod vplyvom alkoholu, užíva alkohol v škole alebo školskom zariadení, bude podrobený dychovej skúške. Skúšku vykoná privolaním príslušníkov PZ  za účasti svedkov, o dychovej skúške sa vyhotoví zápisnica. Ostatné opatrenia stanoví riaditeľ školy v rámci ochrany a bezpečnosti zdravia žiakov v školskom prostredí. Nahlási používanie alkoholu zriaďovateľovi, rodičom.

           7.   Evidencia a ospravedlňovanie žiakov

           7.1.

          Rozvrh hodín schválený RŠ je pre žiakov záväzný. Neprítomnosť žiaka na vyučovacej hodine sa eviduje v elektronickej  triednej  knihe na každom predmete každým vyučujúcim každý deň. Žiak ospravedlňuje svoju absenciu hneď po nástupe do školy. Ak žiak po nástupe do školy  absenciu neospravedlní, sú tieto hodiny považované za neospravedlnenú absenciu. Ospravedlnenky budú akceptované do 5 dní po návrate do školy. Inak hodiny budú neospravedlnené a zanedbávanie PŠD bude hlásené na ÚPSVaR a obec. 

          7.2.

          Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je zákonný zástupca alebo plnoletý žiak povinný najneskôr do dvoch dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti.                                                                                                                                       

          7.3.

          Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre vopred známe dôvody, požiada rodič alebo zákonný zástupca žiaka o uvoľnenie z vyučovania v trvaní:

          - 1 až 2 dni triedneho učiteľa

          - viac dní riaditeľa školy

          v dostatočnom časovom predstihu, hlavne pred ukončením klasifikácie. Ak rodič takúto absenciu neoznámi vopred, vymeškané hodiny sa budú považovať za neospravedlnené.

           7.4.

           Rodič môže ospravedlniť žiaka len vo výnimočných prípadoch formou osobnej konzultácie s TU,  ZRŠ  alebo RŠ, a to len pred dôvodnou absenciou alebo počas nej. Takéto ospravedlnenie bude triedny učiteľ akceptovať maximálne 5 x počas školského roka.

          7.5.

          Absencia, ktorá je spôsobená účasťou na výchovno-vzdelávacom podujatí schválenom RŠ, je vopred oznámená vyučujúcim, sa nezapočítava do celkového počtu vymeškaných vyučovacích hodín. V triednej knihe učiteľ žiaka zapíše a uvedie v skratke dôvod neprítomnosti.

           

          7.6.

          Zneužitie, falšovanie a svojpomocné „ospravedlnenky“ budú považované za neplatné a hodnotené ako porušenie školského poriadku s následnými výchovnými opatreniami.

          7.7.

          Opakované neskoré príchody na vyučovanie bez udania závažného dôvodu počíta učiteľ ako krátkodobú neospravedlnenú absenciu. Za tri neskoré príchody (do 20 minút) sa počíta jedna neospravedlnená hodina.

          7.8.

          Žiak sa nemôže zúčastňovať na vyučovaní a ostatných školských aktivitách, ak je uznaný lekárom ako práceneschopný na základe vlastného rozhodnutia alebo rozhodnutia jeho rodiča, hlavne kvôli ochrane vlastného zdravia a zdravia iných.

           7.9.

          Závažné problémy /rodinného a zdravotného charakteru, príp. iného/, ktoré sú spojené s dlhodobou absenciou, sa na žiadosť žiaka a zákonného zástupcu riešia prostredníctvom vedenia školy individuálne.

           7.10.

          Ak žiak z akýchkoľvek dôvodov vymešká v priebehu klasifikačného obdobia neprimerane vysoký počet hodín v predmete /viac ako 30 percent/, vyučujúci daného predmetu má právo po zvážení a odsúhlasení v pedagogickej rade žiaka neklasifikovať a podať návrh riaditeľovi školy na jeho komisionálne preskúšanie.

          7.11.

          Žiak, ktorý je rozhodnutím RŠ oslobodený z vyučovania niektorého predmetu zo zdravotných, resp. iných závažných dôvodov a daný predmet je zaradený v rozvrhu hodín na prvú resp. poslednú vyučovaciu hodinu, na túto hodinu nechodí. Počas trvania tejto hodiny má možnosť byť na chodbe školy. Škola nenesie zodpovednosť za jeho bezpečnosť mimo budovu školy.

           8. Práva a povinnosti rodičov

          Rodič ( zákonný zástupca ) má právo:

          • na výber školy
          • na poskytnutie bezplatného vzdelávania
          • na vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie
          • na toleranciu názorového, etnického, kultúrneho, rasového, sociálneho vedomia, zázemia a prejavu
          • na slobodný prístup k informáciám o škole a o jeho deťoch v škole
          • byť volený do Rady školy
          • iniciovať zmeny v činnosti školy
          • na odklad začiatku povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa
          • na začlenenie svojho dieťaťa
          • na povolenie plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky
          • dostať k nahliadnutiu písomné práce svojho dieťaťa
          • zúčastniť sa vyučovania po dohode s riaditeľom školy alebo s vyučujúcim
          • Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti hodnotenia  v jednotlivých predmetoch na konci prvého polroka a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu hodnotenia za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia, požiadať riaditeľa o vykonanie komisionálnej skúšky žiaka
          • dať preskúmať súdom vydané konečné rozhodnutie
          • na riešenie podnetov, sťažností
          • na vydanie potvrdenia o návšteve školy, odpisu vysvedčenia a pod.     

          Povinnosti rodičov ( zákonných zástupcov )

          • Rodič ( zákonný zástupca ) je povinný:
          • prihlásiť školopovinné dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky do školy a dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a včas.
          • Za neplnenie tejto povinnosti môže rodič alebo zákonný zástupca dostať pokutu .
          • Oznámiť spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky na škole mimo SR do 15 dní.
          • Ospravedlniť neprítomnosť žiaka na vyučovaní bez zbytočného odkladu, predložiť lekárske potvrdenie o chorobe žiaka.
          • Za priestupok sa považuje, ak zákonný zástupca ohrozuje výchovu a vzdelávanie maloletého, najmä ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 hodín v mesiaci.
          • Ak rodič prihlási dieťa na dochádzku do školského klubu detí, dbať, aby pravidelne dochádzal a včas uhrádzať príspevok na čiastočnú úhradu nákladov.
          • Rodič by mal vytvoriť učiteľom podmienky na individuálne vyučovanie žiaka, ktorý je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy.
          • Rodič by mal zabezpečiť dieťaťu druh a množstvo školských pomôcok nevyhnutných pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu.
          • Rodič by sa mal zúčastňovať na schôdzach rodičovského združenia.
          • Rodič by mal predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu.

          Povinnosti učiteľov

          • plní úlohy vyplývajúce zo svojej náplne
          • dôsledne dodržiava práva dieťaťa, nepoužíva fyzické tresty
          • načas nastupuje na vyučovaciu hodinu, včas ju ukončí
          • nepoužíva na vyučovacej hodine mobilný telefón
          • absenciu žiakov a ostatné zápisy do elektronickej triednej knihy vykoná najneskôr po skončení vyučovania
          • nepreťažuje žiakov nadmernými požiadavkami
          • využíva dostupné učebné pomôcky
          • dôsledne vykonáva dozor, suplovanie je záväzné
          • dbá na ochranu majetku školy
          • po ukončení vyučovania dozrie na poriadok v triede
          • pri rokovaní so zákonnými zástupcami žiaka rešpektuje osobnosť rodiča, rozhovor vedie v duchu spolupráce
          • hodnotenie žiaka do ETK zapisuje pravidelne, priebežne
          • dodržiava pracovný poriadok
          • rešpektuje uznesenia pedagogickej rady, pracovných porád, metodických orgánov
          •  

           

           

           

           

          9.   Záverečné ustanovenia

                Porušenie tohto poriadku žiakmi, sa bude posudzovať podľa stupňa  závažnosti previnenia  a TU na pedagogickej rade, prípadne pedagogickej porade navrhne uložiť niektoré z týchto opatrení:

          • zápis do poznámok k práci žiakov v klasifikačnom zázname
          • zápis do žiackej knižky

          -     napomenutie triednym učiteľom  sa udeľuje v priebehu školského roka zápisom do žiackej knižky: ak TU zistí, že žiak má v ŽK alebo v klasifikačnom zázname 3 zápisy od vyučujúcich( zabúdanie učebných pomôcok, nepripravenosť na hodinu, vyrušovanie na hodinách, nedisciplinovanosť počas prestávok, ...)

          -  pokarhanie triednym učiteľom  sa udeľuje po prerokovaní s RŠ zápisom do žiackej knižky – po 2 napomenutiach triednym učiteľom  i za 1-3 neospravedlnené vyučovacie hodiny

          -      pokarhanie riaditeľom školy sa udeľuje po 2 pokarhaniach TU alebo za 1 závažné previnenie ( vulgárne vyjadrovanie, fajčenie, nedisciplinovanosť, úmyselné ničenie školského majetku, písanie na lavicu, rozbitie skla , dverí, skrinky, či iného zariadenia, nevhodné správanie sa voči vyučujúcim a ostatným zamestnancom školy i za 4-9- neospravedlnených vyučovacích hodín.

          Dáva sa na vedomie rodičom, zapisuje sa do katalógového listu so zdôvodnením.

          • znížená známka zo správania na stupeň 2 sa udeľuje za opakované previnenie, za ktoré už bolo udelené pokarhanie RŠ, fyzické, psychické násilie, šikanovanie spolužiakov, krádeže, úmyselné ublíženie na zdraví i za 10-30 neospravedlnených hodín
          • znížená známka zo správania na stupeň 3 sa udeľuje za opakujúce sa previnenie, za ktoré už bola udelená znížená známka zo správania na stupeň 2 i za 31-60 neospravedlnených vyučovacích hodín
          • znížená známka zo správania na stupeň 4 sa udeľuje za opakujúce sa previnenie, za ktoré už bola udelená znížená známka zo správania na stupeň 3 i za viac ako 61 neospravedlnených vyučovacích hodín

          Zapisuje sa do katalógového listu so zdôvodnením.

               Okrem uvedených výchovných opatrení za porušovanie tohto poriadku, žiaci budú hodnotení aj za jeho vzorné plnenie:

          - pochvalou učiteľa na jednotlivých vyučovacích hodinách

          - pochvalou TU na pedagogických radách a na zhromaždeniach školy

          - pochvalou RŠ, obyčajne na konci celkového klasifikačného obdobia

          - materiálnym alebo finančným ocenením za neobyčajné výsledky, skutky a činy

          - udelením čestného titulu „Najlepší žiak školy“ na konci klasifikačného obdobia

          - ocenením žiackou radou

          Školský poriadok pre žiakov nadobúda účinnosť v deň jeho oznámenia a osvojenia si žiakmi. O oboznámení žiakov bude vykonaný zápis v elektronickej triednej knihe. Oboznámenie s obsahom školského poriadku potvrdia žiaci svojím podpisom.

           

    • Kontakty

      • Základná škola, Jarmočná 96, Ždaňa
      • T.č. škola: 0556980001 Riaditeľka: 0911971935 mail: riaditel@zszdana.sk Zástupkyňa mail: zastupca@zszdana.sk Školská jedáleň: 055 6980065 mail: jedalen@zszdana.sk Ekonóm: 055 7288661 mail: ekonom@zszdana.sk
      • ZŠ , Jarmočná 96, Ždaňa, 044 11 Ždaňa, Jarmočná 96 okr. Košice-okolie 04411 Ždaňa Slovakia
      • 35544279
      • 2021657913
    • Prihlásenie